В Навчальному центрі ДНДІЛДВСЕ за підтримки Держпродспоживслужби, а також сприянню керівництва інституту та провідних науковців, завершилося навчання за спеціальною довгостроковою програмою «Вірусологія у ветеринарії: сучасні методи діагностики та моніторингу».
Навчання тривало з 17 по 28 березня 2025 року та включало дистанційну та практичну частини.
Навчання об’єднало фахівців державних лабораторій Держпродспоживслужби та лабораторій різної форми власності та підпорядкування, зацікавлених у поглибленні знань у сфері діагностики вірусних хвороб тварин та птиці.
Метою навчання було підвищення професійних компетенцій фахівців у діагностиці, профілактиці та моніторингу вірусних хвороб тварин і птиці.
Особливий акцент було зроблено на сучасні методи лабораторних досліджень, таких як ПЛР, МФА, ІФА та РЗГА, а також їхньому практичному застосуванню при діагностиці сказу, грипу птиці та хвороби Ньюкасла.
Програма навчання охопила:
Основи лабораторної біобезпеки.
Роль вірусів у житті людини та їх вплив на тварин-компаньйонів.
Систему управління якістю лабораторних досліджень.
Сучасні методи діагностики вірусних хвороб птиці.
Методи ПЛР у режимі реального часу та інші методики.
Практична частина стала особливо корисною, адже учасники власноруч відпрацювали:
Підготовку зразків до виділення ДНК/РНК.
Виділення ДНК/РНК та проведення ампліфікації.
Приготування реакційної суміші та внесення зразків.
Інтерпретацію результатів лабораторних досліджень.
Окрім практичної роботи, навчальний центр ДНДІЛДВСЕ подбав про інтерактивний підхід до навчання. Одним із цікавих елементів стала гра «Єдине здоров'я», яка допомогла учасникам глибше зрозуміти взаємозв’язок між здоров'ям людини, тварин і довкілля.
Гра «Єдине здоров'я» була розроблена вищим навчально-науковим інститутом VetAgro Sup (Франція), колабораційним центром Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (WOAH). Українською мовою гра була перекладена та надрукована ВООЗ в Україні за фінансової підтримки USAID.
Такі навчання дозволяють фахівцям не лише підвищити свою кваліфікацію, а й отримати безцінний досвід для проведення високоточних досліджень, що в свою чергу сприяє покращенню діагностики та контролю за вірусними хворобами тварин і птиці.
Дякуємо всім учасникам за активну участь, обмін досвідом та прагнення до вдосконалення професійних навичок. Спільними зусиллями ми забезпечуємо контроль вірусних захворювань на належному рівні.
Окрема подяка нашим висококваліфікованим науковцям-викладачам, завдяки яким учасники отримали не тільки теоретичні знання, але й безцінний практичний досвід роботи з сучасними методиками діагностики.
Особлива подяка навчально-методичному відділу за професійну організацію та модерацію заходу, а також Держпродспоживслужбі за всебічну підтримку та сприяння.
Висловлюємо щиру вдячність нашим захисникам і захисницям, завдяки яким ми маємо можливість працювати, розвивати науку і проводити такі важливі навчання навіть в ці складні часи.