Уже вдруге, відколи Україна перейшла на новоюліанський календар, віряни ПЦУ й УГКЦ разом з усім світом святкують Різдво 25 грудня. Напередодні, 24 грудня, мають Святу вечерю. Святвечір – одне з найбільших християнських свят. Це, власне, також останній день чотиритижневого посту, який передує Різдву
Увечері 24 грудня, коли на небі загоряється перша зірка, родина збирається за столом і споживає пісну вечерю. Традиційно готують 12 страв, адже саме стільки було в Ісуса Христа учнів-апостолів.
12 – сакральне число: три по чотири, адже у міфології світове дерево складається з трьох вертикальних поверхів (Верх, Середина й Низ). Воно втілює уявлення про світ, створений з Неба, Землі й Підземної частини, а також горизонтальної площини – чотирьох сторін світу. Різдвяні свята припадають на пору зимового сонцестояння, коли день перемагає ніч, сонце – пітьму, а добро долає зло. Саме такі уявлення вплинули на вибір кількості страв у святковому застіллі.
Страви обов'язково мають бути пісними, оскільки Святий вечір припадає на останній день Пилипівського посту. Головними обрядовими стравами на Святий вечір є кутя й узвар. Решта "святкового меню" може сильно відрізнятися залежно від регіону України – як за назвами, так і за складом.
Існує також певна послідовність споживання страв на Святвечір. Спочатку їдять кутю, а потім голубці, вареники, смажену рибу, капусту й інше, і запивають узваром.
Стіл посипали чистим сіном, на нього клали білий настільник – скатертину, а зверху ще й вишитий рушник. Хтось із синів, а часом і сам господар, надівши рукавиці (не голими руками!), брав миску чи макітру з кутею і шанобливо ставив на стіл.
Щойно на небосхилі з'являється перша підвечірня зірка, вся родина сідає за святковий стіл. Першим, як годиться, займає місце господар, а за ним інші члени родини. Також за столом на Святвечір одне місце обов’язково залишають вільним для несподіваного гостя.
Цього вечора заведено поминати покійників і запрошувати їх на Святвечір. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі. Тому для них звільняли місця на лавах, ліжках, стільчиках, ставили страви і клали ложки. А тоді всією родиною виголошували молитву.
Як зазначають священники, з приходом Спасителя на землю відбувається піднесення людини до неба. Саме в Богослужіннях яскраво помітні два важливі елементи історії нашого спасіння – це те, що Бог сходить до людини і що людина восходить до Бога. Ця дійсність чітко проявляється у різдвяних Богослужіннях:
"Небо і земля нині з’єдналися, коли Христос народився; нині Бог прийшов на землю, людина ж на небо вийшла; нині, задля чоловіколюбʼя, з природи невидимий став видимий тілом". (Литійна стихира)
24 грудня, в день Навечір’я Різдва, строгий піст аж до Святої Вечері. У ніч перед Різдвом (зазвичай у ранню годину) починаються святкові служби. Перш за все, це Царські Часи. У спеціальних для кожного Часу псалмах, гімнах і біблійних читаннях проголошується радість і сила Христового пришестя. Особливу увагу приділяють стихирам, котрі співають на кожному з цих Часів. Як пояснює Релігійно-інформаційна служба України, ці піснеспіви, згідно з традицією, уклав св. Софроній Єрусалимський. Усі вони пов’язані між собою основною ідеєю — представити драму Різдва Христового, Його Воплочення, приниження задля нашого обоження. Зазвичай за Часами слідує вечірня і починає безпосереднє святкування Різдва.