Сьогодні застосування пестицидів для захисту рослин від шкідливих організмів є невід’ємною складовою сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур.
Водночас, пестициди негативно впливають на довкілля, призводячи до скорочення біорізноманіття, особливо внаслідок знищення бур’янів і шкідників, які є важливими елементами харчового ланцюга. Крім того, пестициди справляють негативний вплив на здоров’я людини, як у результаті прямої дії, так і опосередковано внаслідок накопичення залишкових кількостей у сільськогосподарських продуктах і питній воді. Забезпечити правильність використання пестицидів – справа не тільки важлива, а й вкрай складна, адже асортимент препаратів надзвичайно великий і характеризується значним різноманіттям властивостей, призначень, особливостей дії, впливу на людину, теплокровних тварин і корисні організми.
Діяльність щодо транспортування, зберігання, застосування, утилізації, знищення та знешкодження пестицидів і агрохімікатів та торгівлі ними здійснюються відповідно до вимог встановлених санітарними нормами та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про захист рослин» та статті 11 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» суб’єкти господарювання зобов’язані допускати до робіт із транспортування, зберігання, застосування засобів захисту рослин, їх торгівлі лише осіб, які пройшли спеціальну підготовку та мають відповідне посвідчення про право роботи з пестицидами.
Застосування пестицидів у господарствах має здійснюватись тільки згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Усі роботи, пов’язані з використанням пестицидів повинні виконуватись під керуванням спеціаліста, який в господарстві відповідає за проведення робіт з захисту рослин. Безпосередніх організаторів робіт із захисту рослин добирають з осіб, що мають досвід роботи і спеціальну освіту.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 № 458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами» Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області продовжує проводити навчання зацікавлених осіб для отримання свідоцтва та посвідчення про право роботи з пестицидами.