8 планових перевірок;
118 позапланових перевірок;
36 перевірок не відбулися у зв’язку з неможливістю знайти суб’єктів господарювання;
9 перевірок митних постів на підставі доручення Держпродспоживслужби.
Винесено 351 рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, скасовано 194 рішення.
винесено 40 протоколів;
винесено 49 постанов.
Застосовано штрафних санкцій – 4 097 000 грн.; з них сплачено 2 460 073 грн. 64 коп.
Працівниками відділу ринкового та метрологічного нагляд проводився збір інформації щодо забезпечення суб’єктами господарювання самостійного контролю відповідності продукції вимогам законодавства щодо безпечності непродовольчої групи товарів (електричне та електронне обладнання, мийні засоби для прання та чищення, які містять поверхнево – активні речовини, дитячі іграшки тощо). За результатами цього збору інформації обстежено місця реалізації продукції та встановлено обіг непродовольчої продукції, яка не відповідає встановленим вимогам Технічних регламентів, що розповсюджується на таку продукцію. Про невідповідність продукції та шляхи виправлення повідомлялись суб’єкти господарювання, імпортери та розповсюджувачі продукції з метою недопущення на ринок небезпечної продукції. При аналізі зібраної інформації було виявлено понад 300 (моделей, артикулів, типів, серій) видів непродовольчої продукції, яка не відповідає встановленим вимогам.
У сфері захисту прав споживачів отримано 1415 (74,5%) звернень від громадян у т.ч.:
• 597 звернень щодо неналежної якості послуг у різних сферах (в т.ч. 170 скарг на якість житлово-комунальних послуг, 49 – на неякісні послуги зв’язку та Інтернет);
• 401 звернення про порушення прав споживачів у сфері торгівлі непродовольчими та продовольчими товарами;
• 275 скарг на порушення правил торгівлі суб’єктами господарювання;
• 59 звернень про порушення законодавства про рекламу;
• 25 скарг на порушення Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»;
• 48 звернень щодо порушення законодавства у сфері держаних регульованих цін.
У зв’язку з дією Постанови № 303 від 13.03.2022 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) (далі – Постанова № 303), Головне управління, навіть при наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, з березня 2022 р. не має можливості здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері захисту прав споживачів по напрямку торгівлі та сфери послуг (за виключенням сфери житлово – комунальних послуг).
Під час опрацювання звернень сфери захисту прав споживачів слід зазначити, що 80 % від загальної кількості звернень, мають явні ознаки порушень прав споживачів суб’єктами господарювання, які користуються ситуацією із забороною на проведення перевірок.
За наданими Держпродспоживслужбою погодженнями проведено - 55 заходів державного нагляду (контролю) у сфері житлово – комунальних послуг в т.ч. 49 по захисту прав споживачів, 5 у сфері ціноутворення, 1 у сфері метрологічного нагляду. У 20 ти з них встановлені порушення вимог законодавства.
8 перевірок не проведено у зв’язку з відсутністю надавачів послуг за адресами, зазначеними у зверненнях споживачів.
За результатами здійснених заходів Головним управлінням у сферах захисту прав споживачів та ціноутворення винесено – 17 постанов про застосування штрафних санкцій до надавачів послуг сфери житлово – комунального господарства на загальну суму – 80687,00 грн.
З накладених санкцій сплачено коштів, які надійшли до державного бюджету України на загальну суму 80347,00 грн.
Проводились цінові спостереження за роздрібним цінами на автомобільне паливо та моніторинг роздрібних цін на лікарські засоби по урядовій програмі «Доступні ліки». Аптечні мережі надають щомісячно власні звіти по 155 аптекам з закупівельними та роздрібними цінами на лікарські засоби. Щомісяця перевіряються близько 1000 цін на лікарські засоби, які беруть участь в Урядовій програмі "Доступні ліки".
У сфері реклами Головним управлінням за звітний період досліджено 1833 рекламоносіїв, з них: у сфері зовнішньої реклами – 798, у сфері внутрішньої реклами – 905, на телебаченні та радіо – 19, в друкованих ЗМІ – 6, на транспорті – 8, у мережі інтернет – 36, на платформах спільного доступу до відео та платформах спільного доступу до інформації – 48 та у сфері електронних комунікацій - 13.
Загальна кількість виявлених порушень за 6 місяців 2024 року становить 162 випадки, серед них: у сфері зовнішньої реклами – 71, у сфері внутрішньої реклами – 76, в аудіальних та аудіовізуальних медіа - 4, на платформах спільного доступу до відео та платформах спільного доступу до інформації – 7, та у сфері електронних комунікацій - 2.
У сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення на підставі звернень громадян проведено 8 позапланових заходів державного нагляду (контролю). У 7 ми з них виявлено порушення вимог абзаців першого і сьомого частини першої статті 16, абзаців першого і сьомого, десятого частини першої статті 161 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», а саме: порушення заборони реклами, стимулювання продажу тютюнових виробів та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, розміщення інформації про пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння в мережі Інтернет. За виявлені порушення складено сім приписів про усунення порушень вимог законодавства та застосовано фінансово-господарські санкції на суму 600 тис. грн.