Оголошення

Новини

Паради споживачу: як обрати святкове дерево


Новорічний настрій нам традиційно дарує новорічна ялинка. Про те, як обрати святкове дерево, недоліки та переваги живих та штучних, і на що звернути увагу споживачеві запитували журналісти начальника відділу контролю у сфері торгівлі ГУ Держпродспоживслужби у м. Києві  Ірину Мазепу.
 
Наведемо кілька корисних  порад.
 
Жива ялинка повинна мати однорідний зелений колір без жовтизни, в разі наявності жовтих голочок є ризик, що ялинка є несвіжою і обсиплеться до закінчення новорічних свят. Визначити свіжість живої ялинки можна вдаривши стовбуром об землю. Якщо голочки не почнуть сипатись це є гарантією того, що дерево свіже. Також на ялинках можуть бути кліщі, і для того щоб не придбати святкове дерево з сюрпризом треба його добре оглянути і перевірити чи немає слідів їх присутності. Уникайте покупки дерев з білими шишечками. Насправді, це крихітні жучки, які висмоктують смолу з ялинкових голок.
 
Дуже важливо придбати легальну ялинку – для цього необхідно перевірити її походження. Так, дерево, має мати чіп - бирку зі штрих-кодом і відповідним маркуванням, оскільки кожна ялинка або сосна, що пропонуються на ялинкових базарах до продажу, мають бути внесені до державного реєстру обліку деревини задля уникнення незаконної вирубки дерев на Україні.
 
Щоб не натрапити на нелегальну ялинку, її потрібно купувати лише в затверджених, офіційних місцях продажу. Легальність ялинки дуже просто перевірити на сайті https://www.yalynka.info/ або через додаток на смартфоні. Номер на спеціальній етикетці - бирці допоможе дізнатися, з якого регіону країни до Вас приїхала ялинка, і хто відповідає за її вирубку.
 
При виборі живої ялинки на ялинковому базарі покупці мають обов’язково перевіряти сертифікат походження. Цікавим варіантом є живі ялинки у горщиках, їх можна висадити в землю після святкування Новорічних свят.
 
Сьогодні, в межах санітарного законодавства, лабораторні випробування живих ялинок знаходяться в межах компетенції Міністерства охорони здоров’я. Головне управління Держпродспоживслужби м. Києва здійснює заходи державного нагляду (контролю) суб’єктів господарювання з продажу.
 
Якщо споживачі будуть скаржитимуться на неналежну якість ялинок, Головне управління проводитиме заходи контролю з відповідними вимірюваннями, зокрема і радіаційні.
 
При виборі штучної ялинки, в першу чергу, слід звернути увагу на пластик з якого вона зроблена: деякі його види можуть виділяти шкідливі для здоров’я речовини. Вона не має мати різкого хімічного запаху. Стійкий запах може свідчити про наявність у складі фенолу. Слід перевірити її на міцність: голки не мають осипатись, а також провести рукою проти їх «росту» – вони мають розправитись та прийняти попередній вигляд. Стосовно матеріалу краще обирати ялинки литі, кожну гілку на якій заливають в окрему форму.
 
Слід також звернути увагу на підставку – вона має бути надійна. Важливо щоб ялинка була оброблена вогнетривким засобом, який слугує захистом від пожежі. Оскільки штучна ялинка обирається не на рік чи на два обов’язково перед її придбанням слід попросити у продавця документ, що підтверджує її якість та безпеку – висновок державної санітарно епідеміологічної експертизи. На маркуванні штучних ялинок має, в обов’язковому порядку, міститися інформація державною мовою про її склад, найменування та місцезнаходження виробника, представника виробника в Україні, дату виготовлення, гарантійний термін, правила та умови ефективного і безпечного використання.
 
Наголошуємо, що після придбання Вами ялинок як online так і наживо, слід отримати розрахунковий документ (касовий або товарний чек) із зазначенням найменування суб’єкта господарювання, вартості товару та дати продажу. Якщо Ви придбали неякісний товар, необхідно звернутися до Головного управління за адресою: м. Київ, вул. Некрасовська, 10/8 або направити звернення на е-mail: info@kiev.dpss.gov.ua.
 


Автор: Редактор від 18.12.2020